Dünyanın birçok bölgesinde kahve denilince akla ilk espresso gelmektedir. Amerika’nın ve Avrupa’nın birçok bölgesinde bir cafeye gidip “kahve istiyorum “ dediğinizde ve nasıl bir kahve istediğinize dair ekstra bir tanımlama yapmadığınızda önünüze espresso gelecektir.

Damak tadımıza hitap eden kahve türlerinden biri olan espresso kahve, demlenişiyle diğer kahvelerle benzerlik gösterse de oldukça farklı bir tada sahiptir. Espresso kahve nedir? başlığı altında, kahve severler için bu farklı damak tadı hakkında detaylara değindik.

Espresso Kahve Nedir?
Türk kahvesinden biraz daha iri olarak çekilmiş, İtalya’ya özgü yoğun kıvamlı bir kahve türüdür diyerek, espresso kahvenin tanımını basit bir şekilde yapabiliriz. İtalyanların bu kahvesi genel olarak bizim de damak tadıma uygundur ve ülkemizde de severek tüketilmektedir.

1900’lü yılların başından itibaren günümüze kadar farklı süreçlerden geçerek gelen bu kahve türü, batı kültüründe tercih edilen kahveler arasında Türk kahvesine en fazla benzeyen kahvelerden biri olarak öne çıkmaktadır.

Kahvenin demlemesinde, basınç gücünden yararlanılmakta olup hazırlanışı oldukça pratiktir. Yoğun kıvam ve sert bir tada sahip olan espresso, zengin aromalı kahve türlerinde biri olup, kafein bakımından da birçok kahveye göre daha yoğundur.

Espresso Kahve Nasıl Yapılır?
Kahvenin iriliği, öğütüldüğü zaman ve hazırlanacak porsiyonlar için ne kadar kahvenin tercih edileceği gibi önemli kriterler, espresso kahvenin doğru bir tada ulaşabilmesi açısından önemlidir. Aynı şekilde kahvenin aroması da ideal tadı bulabilmek için önemlidir.

İyi bir espresso demlemek için özgü olduğu İtalya’da aşağıdaki kriterler önemli olarak kabul edilmektedir ve bunların sağlanması kahvenin ideal tadına ulaşmasını sağlamaktadır.

24 ile 27 saniyelik akış süresi
85 ile 94 derece arasında sıcaklığa sahip olunması
İçme suyu kullanımı
9 barlık su basıncının sağlanması
15 ile 20 kilo arasında sıkıştırma basıncının uygulanmış olması
7 ile 7,5 gram arasındaki bir incelikte öğütülmüş olması
Kahvenin gerek öğütülme, kavrulma ve gerek demleme özelliklerinin bu şekilde olması durumunda en ideal tada ulaştığı bilinmektedir.

Kahveyi demlemek için kahve makinesinin haznesine kahve konulduktan sonra, sıkıştırmak gerekir. Daha sonra ise 30 ml miktarında suyun, kahveden geçirilip 30 saniye boyunca süzülmesi sağlanır.

Bu şekilde yapılacak uygulama ile tek porsiyonluk kahve hazırlanmış olur. Kahve fincanı olarak yaklaşık 45 ml fincanların kullanılması, ideal fincan tipi olarak kabul edilmiştir. Oval ve 45 ml fincanlar espresso kahve köpüğünün kaybolmamasını ve kahvenin daha geç soğumasını sağlamaktadır.

25Ekim
2021

Abone Ol!

Bizden haberdar ol

WhatsApp!
1